Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kryzys kubański (1962) - przebieg, skutki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wydarzenia toczące się od 15-18 października 1962 r. pomiędzy ZSRR a USA, a których areną była Kuba zostały nazwane kryzysem kubańskim. Sytuacja kryzysowa między ówczesnymi mocarstwami była elementem zmagań zimno wojennych, w tym przypadku efektem rywalizacji był stan podwyższonego ryzyka, którego przyczyną było dążenie ZSRR do rozmieszczenia na Kubie pocisków batalistycznych bezpośrednio zagrażających USA, sytuacja mogła zakończyć się konfliktem nuklearnym między NATO a Układem Warszawskim. Areną zmagań USA i ZSRR była Kuba, mały kraj zamieszkiwany przez 7 milionów ludzi. W 1959 r. władzę na Kobie przejął Ruch 26 Lipca na czele, którego stali Fidel i Raul Castro. W tym samym roku premierem został Fidel Castro. Castro rozpoczął nacjonalizację zakładów przemysłowych na Kubie, w lipcu 1960 r. znacjonalizował wszystkie posiadłości amerykańskie, zaczął współpracować z innymi krajami komunistycznymi w szczególności z ZSRR. Natomiast 3 stycznia 1961r. USA zerwało stosunki dyplomatyczne z Kubą. 9 marca 1962 r. połączono Ruch 26 Lipca z Komunistyczną Partią Kuby (KPK). 

Kuba pod władzą Castro była intensywnie wspomagana przez Związek Sowiecki i NRD. Dla sowietów Kuba byłą buforem umożliwiającym...

Podobne wypracowania