Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Plan Marshalla - postanowienia, skutki. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Po II wojnie światowej Europa pozostawała w stagnacji gospodarczej spowodowanej zniszczeniami wojennymi. Duża część ludności europejskiej uległa procesowi pauperyzacji. Europejczycy potrzebowali pomocy ekonomicznej. Krajem, który chciał udzielić pomocy zniszczonej Europie były Stany Zjednoczone. 

Amerykański generał, ówczesny sekretarz stanu George Marshall w 1947 r. opracował plan pomocy gospodarczej dla państw europejskich, jego treśćwygłosił na Uniwersytecie Harvarda. Podczas przemówienia Marshall powiedział m.in., że „Jest logicznym, że Stany Zjednoczone powinny zrobić co jest w ich mocy, aby pomóc w powrocie do normalnego zdrowia gospodarczego na świecie, bez którego nie może być politycznej stabilności i zapewnionego pokoju. Nasz sposób postępowania nie jest skierowany w stronę któregokolwiek państwa, ale przeciwko głodowi, ubóstwu, desperacji i chaosowi. Każdy rząd wyrażający chęć pomocy w odbudowie spotka się z pełną współpracą po stronie USA”. 

Projekt Marshalla został uchwalony przez Kongres jako ustawa i zatwierdzony przez prezydenta Hary’ego Truman’a 3 kwietnia 1948, plan był realizowany do lipca 1951. 

Amerykanie przewidywali pomoc finansową...

Podobne wypracowania