Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konwencja z Lugano - postanowienia. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konwencja z Lugano to umowa o „o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych”, dokument został sporządzony w Lugano dnia 16 września 1988 r. Konwencja z Lugano rozszerzyła niektóre zasady, zawarte w Konwencji brukselskiej z 27 września 1968 roku mającej ten sam zakres przedmiotowy: „o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych”. Umowę stosuje się w sprawach cywilnych i handlowych, niezależnie od rodzaju sądu, nie tyczy się ona spraw podatkowych, celnych i administracyjnych. 

Konwencja zawiera postanowienie, które umożliwia prowadzenie sprawy sądowej w innym państwie niż to, w którym mieszka strona pozwana. Najważniejszymi zasadami konwencji odnośnie jurysdykcji są: w sprawach dotyczących zobowiązania opieczętowanego umową osoba może podlegać decyzjom sądów znajdujących się w miejscu wykonania zobowiązania, czyli np. podmiot sprzedający dany przedmiot za granicą może być podany do sądu w obcym kraju, jeśli jest to kraj, do którego przedmiot ten miał być dostarczony., w sprawach alimentacyjnych wierzyciel alimentacyjny może wykorzystać sądy w umawiającym się państwie, w którym sam zamieszkuje, w sprawach o odszkodowanie wykorzystywane...

Podobne wypracowania