Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Osama bin Laden – biografia, życiorys

Osama bin Laden urodził się 10 marca 1957r. w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Jego ojcec to Mohammed bin Awad bin Laden, był Jemeńczykiem, zajmował się budownictwem, jego profesja pozwoliła mu stać się milionerem. Matka Osamy to Hamida al-Attas, jest Syryjką. Po śmierci ojca Osama odziedziczył po nim kilkanaście milionów dolarów. Od 1968 do 1976 uczęszczał do szkoły średniej Al-Thager Model School w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej .

Studiował inżynierię lądową i handel na uniwersytecie Króla Abdula Aziza w Dżuddzie w Arabii Saudyjskiej. Podczas sowieckiej interwencji w Afganistanie z lat 1979-1989 zangażował się po stronie Mudżahedinów, koordynował pomoc udzielaną Afgańczykom od Stanów Zjednoczonych i innych krajów, wykorzystywał także własne środki finansowe. Podczas wojny w Afganistanie założył w 1984r. wraz z Abdallahem Azzamem w Pakistanie w Peszawarze tzw. dom gościnny Maktab al-Khidamat, był on miejscem gdzie rekrutowano ludzi do walki z sowietami w Afganistanie. Maktab al-Khidamat stał się prekursorem Al-Kaidy, która wykorzystywała go do rekrutowania nowych członków. Po zakończeniu konfliktu afgańskiego w 1989 r. Osama opóścił Afganistan, powrócił do Arabii Saudyjskiej. Dzięki osobistemu zaangażowaniu w Afganistanie Osama zdobył wielki szacunek wśród Mudżahedinów. Gdy wybuchła I wojna w Zatoce Perskiej Osama, zaproponował zagrożonej Arabii Saudyjskiej, że przy pomocy własnych sił wypędzi z Kuwejtu armię iracką.

Jednak Saudyjczycy odrzucili ofertę ibn Ladena, postawili na sojusz z USA. Osama zaczął z tego powodu ostro krytykować Sudyjczyków, traktował zachodnie wojska jako niewiernych najeźdźców. W 1991r. został wydalony z Arabii Sudyjskiej, przy tym wyrzekła się go rodzina zaniepokojona o własne interesy w kraju. Po wypędzeniu z ojczyny Osama udał się do Sudanu, gdzie wspierał tamtejszy rząd, wykorzystał swoje doświadczenie budownicze, przyczynił się do rozwoju sudańskiej infrastruktury. Dla Sudańczyków był dobroczyńcą, zapewnił pracę wielu osobom. W tamtym czasie za swoich wrogów uznał saudyjską rodzinę królewską i USA. W 1993 r. odbył się pierwszy zamach na wieże World Trade Center, a którego autorem była Al-Kaida. Z powodu terrorystycznej działalności Osama musiał opuścić w 1996r.Sudan, rząd sudański został zmuszony wydalić go z powodu nacisków USA. Po kilku latach spędzonych w Afganistanie Osama znalazł schronienie w rządzonym przez talibów Afganistanie. W 2001r. Al-Kaida wykonała swój najsłynniejszy zamach na cele w USA, wieże World Trade Center i Pentagon, Osama bin Laden przyznał się do zrealizowania zamachów po kilku latach. Po zamachach z września 2001 r. Amerykanie zażądali od rządzących Afganistanem talibów, aby im wydali Osame bin Ladena. Odmowa spełnienia amerykańskich żadań doprowadziła do decyzji George’a W. Bush’a o ataku na Afganistan.

Amerykańska interwencja w USA zakończyła się połowicznym sukcesem, reżim talibów został obalony, ale bin Ladenowi udało się zbiec. W 2007r. amerykańska cena za głowę bin Ladena wynosiła 50 mln USD. 1 maja 2011 roku bin Laden został zabity przez amerykańskie jednostki specjalne, Osama ukrywał się w Pakistanie w Abbottabadzie.

Podobne wypracowania do Osama bin Laden – biografia, życiorys