Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Tanzimat - definicja, opracowanie, charakterystyka okresu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Termin „tanzimat” tłumaczy się z języka osmańsko-tureckiego jako „reorganizacja”.W dziejach Imperium Osmańskiego czas reorganizacji, a który nazywany jest okresem tanzimatu, przypadł na wiek XVIII. Imperium Osmańskie było jednym z największych i najpotężniejszych imperiów w historii świata. Państwo to swoją ekspansję rozpoczęło już w XIV w. Po seriach podbojów Turcy zostali zepchnięci do defensywy, ich państwo zaczęło przeżywać widoczny kryzys, który szczególnie uwidocznił się w XVIII w. Osmańskie elity, aby nie dopuścić do głębszego pogrążania się państwa, postanowiły dokonać reform organizacyjnych w imperium.

XVIII w. to czas politycznej słabości Imperium Osmańskiego, praktycznie utraciło ono kontrolę nad większością terytoriówPółwyspu Bałkańskiego, nie było tak mobilne jak modernizujące się państwa europejskie, ciągle pozostawało w stagnacji. „Imperium” nie miało tylko problemów w swej europejskiej części, ale także na Bliskim Wschodzie, gdzie zależność Egiptu od Stambułu nieco się rozluźniła. Przyczynami słabości Imperium Osmańskiego był kryzys osmańskich instytucji władzy centralnej oraz słabość administracji państwowej. Innym, jeszcze większej wagi problemem była...

Podobne wypracowania