Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zimna wojna - geneza zimnej wojny

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Zimna wojna to pojęcie określające rywalizację polityczną, ideologiczną i ekonomiczną zachodnich państw demokratycznych ze Związkiem Sowieckim oraz z jego państwami satelickimi. Po zakończeniu II wojny światowej wielka koalicja antyhitlerowska rozpadła się, wspólny wróg, Niemcy, został pokonany. 

III Rzesza Hitlera zagrażała państwom demokratycznym, kapitalistycznym nie mniej niż ZSRS, udało się ją pokonać przy pomocy sowietów, był to sojusz wymuszony. Po wojnie drugie niebezpieczne, totalitarne państwo, ZSRR, nadal funkcjonowało, prowadziło żywot z wyraźnie widocznymi ambicjami ekspansjonistycznymi. Państwa koalicji antyhitlerowskiej nie miały żadnego powodu, aby dalej pozostawać w sojuszu z sowietami. Po 1945 r. interesy państw zachodnich zderzyły się z interesami ZSRR w Europie Środkowej, światowej starły się ze sobą dwie wizje przyszłości świata, pierwsza oparta na demokracji i kapitalizmie oraz druga komunistyczna . Stany Zjednoczone chciały odbudować Europę po zniszczeniach wojennych, aby Europa mogła być na tyle silna, aby nie pozwolić wedrzeć się komunizmowi poza zachodnie granice NRD. 

Amerykanie stworzyli tzw. „plan Marshalla”, był to projekt pomocy gospodarczej dla państw europejskich, dotkniętych zniszczeniami...

Podobne wypracowania