Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Truman - charakterystyka prezydentury Harry'ego Trumana. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Harry Truman był amerykańskim politykiem, sprawował przez krótki czas urząd wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, a po śmierci Franklina D. Roosevelta, w kwietniu 1945 r., objął funkcję prezydenta USA. Trzy lata później został wybrany na to stanowisko większością głosów głosowania powszechnego i elektorskiego.

Należy zaznaczyć, że prezydentura Harrey'go Trumana zbiegła się z kilkoma bardzo ważnymi dla historii XX wieku wydarzeniami. Były to m.in.: zakończenie II wojny światowej, najpierw w Europie, a następnie na świecie, a także początek zimnej wojny, plan Marshalla (pomoc dla powojennej Europy) czy wojna w Chinach. Podczas prezydentury Trumana powstało także ONZ i NATO, a końcówka prezydentury związana jest z udziałem Stanów Zjednoczonych w wojnie w Korei (1950-1953).

Pomimo faktu, że Harry Truman sprawował urząd wiceprezydenta USA, dotychczas urzędujący prezydent Roosevelt nie wtajemniczał go w wiele spraw dotyczących trwającej II wojny światowej i udziału w niej wojsk amerykańskich. Jednak to właśnie do Trumana należała trudna decyzja o użyciu broni atomowej przeciwko japońskim miastom, Hiroszimie i Nagasaki w sierpniu 1945 r.

Jak wspomniano, za prezydentury Trumana rozpoczęła się zimna wojna. Prezydentowi Trumanowi...

Podobne wypracowania