Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozpacz człowieka w świetle „Trenów” Jana Kochanowskiego - opracowanie tematu

Rozpacz podmiotu lirycznego cyklu „Trenów” dotyczy zarówno sfery emocjonalnej, jest to rozpacz ojca, któremu zmarło ukochane dziecko, jak i sfery intelektualnej i religijnej. „Treny” są zapisem załamania się światopoglądu człowieka światłego i wykształconego, ukazują też kryzys wiary chrześcijańskiej.

Ból ojca został wyrażony szczególnie wyraziście w trenach VII i VIII. Poeta zawarł tu wspomnienie o swej córce, jego duszę przepełnia żal po jej stracie. Dom po odejściu Urszulki stał się pusty i nieprzyjaźnie cichy. Radosne dziecko wnosiło do niego ruch, życie, szczęście. Wesoła z natury dziewczynka była pociechą dla rodziców, odsuwała od nich troski i zmartwienia. Ruchliwa i skora do śmiechu napełniała cały dom radością. „Tyś za wszytki mówiła, za wszytki śpiewała, / Wszytkiś w domu kąciki zawżdy pobiegała”, teraz widok pustego domu potęguje smutek, będąc świadectwem jej odejścia. Podobnie w Trenie VII, widok ubranek zmarłego dziecka na nowo przywołuje falę rozpaczy. „Nieszczęsne ochędóstwo, żałosne ubiory/ Mojej namilszej cory! / Po co me smutne oczy za sobą ciągniecie,/ Żalu mi przydajecie?”, pisze poeta, rozpamiętując plany i marzenia, jakie wiązał z córeczką....

Podobne wypracowania