Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Dziady” cz. IV - motyw miłości w „Dziadach” cz. IV. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

IV część „Dziadów” Adama Mickiewicza w całości poświęcona jest miłości. Główny bohater, Gustaw doświadczył zarówno pozytywnego jak i negatywnego aspektu tego uczucia. W swoim krótkim życiu zaznał jej słodkiego smaku, zakochując się w kobiecie, ale także i cierpienia nią spowodowanego, kiedy okazało się, że kobieta nie była godna jego starań.

Miłość zmieniła całe życie Gustawa. Był on zakochany w pięknej kobiecie, która odwzajemniała jego uczucia. Wtedy jego świat był wspaniały, nie liczyło się dla niego zupełnie nic prócz ukochanej. Jak przystało na romantycznego kochanka, w swym postępowaniu kierował się wyłącznie sercem. Znalazł on swoją miłość i czuł się spełnionym człowiekiem, a wybranka jego serca – Maryla – stała się jedynym sensem jego istnienia. Czuł, że są oni jedną duszą zamkniętą w dwóch ciałach, wierzył, że Bóg połączył ich na zawsze.

Jednak zły los postanowił zakpić z głównego bohatera. Jego wielka miłość okazała się nieszczęśliwą i przysporzyła mu jedynie cierpienia. Został oddzielony od swojej narzeczonej. Związane to było z panującymi zasadami społecznymi. Różnica pochodzenia była nie do pogodzenia i dlatego musieli się rozstać. Kobieta została zmuszona...

Podobne wypracowania