Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Cudzoziemka” jako powieść psychologiczna - studium kobiecej psychiki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Czytając „Cudzoziemkę” Marii Kuncewiczowej, trudno oprzeć się odczuciu, że autorka wyznaje pogląd, jakoby kobiety postrzegały świat w sposób szczególny. Śledząc losy głównej bohaterki, łatwo można dostrzec nadmierną wrażliwość, z jaką spogląda ona na rzeczywistość, wielką potrzebę miłości oraz silne emocje nieustannie jej towarzyszące. Ukazanie świata z perspektywy kobiecej, pozwala włączyć ten utwór w – rozwijający się w dwudziestoleciu międzywojennym – nurt literatury feministycznej.

Największy wpływ na psychikę bohaterki miały niepowodzenia doznane przez nią w miłości oraz w jej ukochanej dziedzinie muzyki. Wszystko, w czym pragnęła się realizować, darzyła szczególnym uczuciem, przez co znacznie silniej przeżywała porażki. Zostawiona przez Michała, tracąca umiejętności muzyczne, znalazła się w świecie pełnym pustki, pozbawionym najważniejszych dla niej wartości. Taka sytuacja rodzi w niej bunt przeciwko światu, który przejawia się pogardą względem ludzi oraz w toksycznym przelewaniu swoich muzycznych ambicji na dzieci. Miłość rekompensuje sobie nienawiścią, niepowodzenie w grze na skrzypcach wetuje poprzez lekcje udzielane synowi i córce. Jest to świadectwo tego, że nie potrafi funkcjonować bez...

Podobne wypracowania