Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henri Bergson - Intuicjonizm Bergsona - charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Filozofia Henri Bergsona kształtowała się w opozycji wobec założeń pozytywizmu, przyznających rozumowi prymarną funkcję w poznaniu i odbiorze świata. Uważał co prawda, iż ludzki intelekt jest główną dźwignią postępu cywilizacyjnego i naukowego, zwrócił jednak uwagę na pewne obszary niemożliwe do logicznej analizy, dostępne jednak ludzkiej świadomości.

Najbardziej istotną barierą dla racjonalnego poznania rzeczywistości była jej ciągła płynność i zmienność, wobec której wiedza czysto rozumowa stale musiała być niepełną, wymagającą ciągłych uzupełnień i modyfikacji. Samo zrozumienie własnego błędu i dostrzeżenie braków w oglądzie rzeczy było zaś procesem na tyle długotrwałym, iż w jego trakcie obiekt zmieniał się ponownie, pozostając dla intelektu nieuchwytnym. Ograniczeniem umysłu była również jego skłonność do systematyzowania rozmaitych zjawisk i przypisywania ich do konkretnego, sztucznie utworzonego porządku, który miał ułatwić człowiekowi ogarnięcie całości rzeczywistości. Pociągało to jednak za sobą upraszczanie rzeczy i bytów tak, by pasowały do narzuconej im miary, stąd ich ogląd pozostawał zawsze zniekształcony, subiektywny i niepełny.

W poszukiwaniu właściwej metody poznawczej Bergson zwrócił się w...

Podobne wypracowania