Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ignacy Krasicki „Żona modna” - jaki problem społeczny przedstawia Krasicki w satyrze?

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Żona modna” to utwór zamieszczony w pierwszym tomie satyr, wydanych przez Ignacego Krasickiego w 1779 roku. Zbiór ugruntował sławę Krasickiego jako niezwykle zdolnego twórcy, biegle posługującego się językiem poetyckim. Ponadto w każdej z satyr twórca porusza jakiś problem. W „Żonie modnej” chodzi o ukazanie całkowitej nieprzydatności modnego wychowania młodych ludzi, opierającego się na wartościach wyłącznie zagranicznych, zupełnie odmiennych od polskiej tradycji.

Tytułowa żona modna to kobieta, która świetnie orientuje się w najnowszej modzie, tajnikach salonowego życia, szczegółach romansowej literatury i to wszystko próbuje przeszczepić na rodzimy grunt, oczywiście bez powodzenia. Przy okazji kobieta jest przekonana o swojej wyjątkowości i wielkiej wartości, z pogardą traktuje zwolenników tradycji czy po prostu ludzi o odmiennych poglądach. W procesie kształcenia, jakiemu została poddana, zabrakło rozsądku, nauki tolerancji i szacunku względem innych ludzi. Cała wiedza, jaką nabyła tytułowa bohaterka, jest absolutnie nieprzydatna, można się bez niej obejść. Czas poświęcony na naukę okazał się zmarnowany i nie przyniósł dobrych efektów.

Żona modna żyje w oderwaniu od...

Podobne wypracowania