Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Niektórzy lubią poezję” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór W. Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję” napisany jest wierszem wolnym, bezrymowym. Składa się z trzech strof, z których każda rozpoczyna się jednym ze słów, stanowiących tytuł.
Wiersz opisuje stosunek odbiorców poezji do niej samej.

Strofa pierwsza - „Niektórzy” - zawęża grono odbiorców poezji, którzy faktycznie ją lubią. Szymborska wyklucza oczywiście poetów, a więc tych, którzy poezję tworzą. Poeci poezję lubią z założenia; gdyby tak nie było, nie byliby poetami. Wyklucza też uczniów szkół, którzy poezję lubić „muszą”. Autorka w ten sposób rozprawia się z pewnego rodzaju przymusem edukacji szkolnej, który nakazuje uczniom czytać poezję niejako „na siłę”, bez faktycznego zagłębiania się w jej istotę i rzeczywistego jej zrozumienia. Zdaje się, że takie podejście jest bezcelowe - poezja nie powinna przecież być nakazem.

W końcowej części pierwszej strofy autorka stwierdza, że ludzi lubiących poezję jest bardzo niewielu; liczbę tę określa sformułowaniem „będzie tych osób chyba dwie na tysiąc”.

Strofa druga - „Lubią” - podaje przykłady innych rzeczy, które...

Podobne wypracowania