Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Rozmowy z Bogiem w literaturze - omów temat na wybranych przykładach literackich

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bóg, jako największa Siła Sprawcza, od zawsze fascynował artystów. W swoich utworach zwracali się oni z prośbami, wyrażali nie tylko podziękowania i podziw, ale także kierowali oskarżenia na istniejący kształt świata. Udajmy się wiec w podróż po epokach i przybliżmy kilka takich literackich rozmów z Bogiem.

Najbardziej znanym utworem pochwalnym jest „Pieśń” Jana Kochanowskiego - „Czego chcesz od nas, Panie, za Twe hojne dary?”. Renesansowy poeta widzi w Najwyższym niezmierzone dobro i łaskę. W utworze tym pojawia się motyw Deus artifex - Boga jako artysty. To świat jest pierwszym dziełem sztuki, najwspanialszym bo zupełnie niepowtarzalnym. Poeta wylicza poszczególne aspekty świata, które zostały stworzone i uporządkowane przez Najwyższego. Jan Kochanowski w swojej pieśni kieruje prośbę o nieustaną bożą opiekę nad ludźmi. Jest to pobożny hymn pochwalny, pisany z perspektywy człowieka w pełni akceptującego i miłującego boskie dzieło.

Mikołaj Sęp-Szarzyński, wybitny poeta doby baroku, w swojej pieśni „O rządzie Bożym na świecie” zwraca się do Boga następującą apostrofą: „Wiekuista mądrości, Boże niezmierzony”. W utworze tym wychwala on majestat Stwórcy, jako Pana całego...

Podobne wypracowania