Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Aldous Huxley i George Orwell stworzyli dwie różne wizje przyszłości. Pierwsza wyrasta z niepokojów pisarza o postępujący wciąż rozwój przemysłowy i techniczny, druga zaś z ciężkich doświadczeń totalitaryzmu i faszyzmu.

Huxley w swojej najsławniejszej powieści pt. ,,Nowy wspaniały świat” przedstawia obraz pozornie idealnego i szczęśliwego społeczeństwa, które poddane jest wszechogarniającej kontroli. W czasie specjalnie przeprowadzanego cyklu produkcyjnego nowych istot ludzkich, tworzy się masowo klony należące do tzw. grupy Bokanowskiego. W Ośrodku Rozrodu i Warunkowania wytwarza się, w zależności od kasty, mniej lub bardziej inteligentne osobniki. Społeczeństwo ma układ hierarchiczny. Na jego szczycie znajdują się alfy, niżej bety, gammy, delty i epsilony. Wszystkie poddawane są długotrwałemu procesowi warunkowania: biologicznego i psychologicznego. Umożliwia to uzyskanie milionów identycznych, pozbawionych wyższych uczuć, wyspecjalizowanych w jednej dziedzinie tworów ludzkich. W tym świecie nie ma miejsca na ból i cierpienie, większość chorób została zlikwidowana, a takie ,,przykrości” jak poród są wykluczone przez sztuczne zapłodnienia. Nie ma też miejsca dla takiego przeżytku jak rodzina czy...

Podobne wypracowania