Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie

Aldous Huxley i George Orwell stworzyli dwie różne wizje przyszłości. Pierwsza wyrasta z niepokojów pisarza o postępujący wciąż rozwój przemysłowy i techniczny, druga zaś z ciężkich doświadczeń totalitaryzmu i faszyzmu.

Huxley w swojej najsławniejszej powieści pt. ,,Nowy wspaniały świat” przedstawia obraz pozornie idealnego i szczęśliwego społeczeństwa, które poddane jest wszechogarniającej kontroli. W czasie specjalnie przeprowadzanego cyklu produkcyjnego nowych istot ludzkich, tworzy się masowo klony należące do tzw. grupy Bokanowskiego. W Ośrodku Rozrodu i Warunkowania wytwarza się, w zależności od kasty, mniej lub bardziej inteligentne osobniki. Społeczeństwo ma układ hierarchiczny. Na jego szczycie znajdują się alfy, niżej bety, gammy, delty i epsilony. Wszystkie poddawane są długotrwałemu procesowi warunkowania: biologicznego i psychologicznego. Umożliwia to uzyskanie milionów identycznych, pozbawionych wyższych uczuć, wyspecjalizowanych w jednej dziedzinie tworów ludzkich. W tym świecie nie ma miejsca na ból i cierpienie, większość chorób została zlikwidowana, a takie ,,przykrości” jak poród są wykluczone przez sztuczne zapłodnienia. Nie ma też miejsca dla takiego przeżytku jak rodzina czy miłość. Propaguje się wolne związki, bez zbędnych zobowiązań czy ograniczeń, nastawione tylko na fizyczne zaspokojenie. Indywidualizm, oryginalność, zainteresowanie sprawami sprzed ,,ery Forda” są tępione w zarodku. Ludziom obce jest pojęcie Boga, prawdy, zła, marzenia, czy przyjaźni. Największą rozrywką są prymitywne zabawy na świeżym powietrzu, wycieczki do rezerwatu ,,dzikich” (ostatków zamierzchłych czasów) oraz narkotyk soma, który zawsze jest po ręką.

Antyutopia Huxleya jest niezwykle ostrym atakiem na stechnicyzowany, mechaniczny świat, który zatraca coraz bardziej wyższe uczucia i pragnienia.

Z kolei powieść G. Orwella pt. ,,Rok 1984” jest reakcją pisarza na ustrój totalitarny obejmujący swym zasięgiem coraz liczniejsze kraje. Akcja utworu toczy się w komunistycznej Oceanii, w której obywatele znajdują się pod stałą kontrolą tzw. Policji Myśli. Władzę nad imperium sprawuje Wielki Brat. Jest wręcz wszechobecny: w domowych monitorach telewizyjnych, w których ukryte są skrzętnie kamery. Obywatele muszą udzielać sumiennie poparcie dla władzy, dlatego uczęszczają regularnie na Seanse Miłości do Wielkiego Brata i Seanse Nienawiści do jego wrogów. Nieustannie słyszy się hasła: ,,Wolność to niewola”, ,,Ignorancja to siła”. Orwell opisuje w satyrycznym ujęciu manipulacje propagandy rzekomego dobrobytu i szczęścia. Ogłupione i zniewolone społeczeństwo nie ma prawa do żadnej swobody, a wszelkie odchylenia od normy są zwalczane siłowo. Podobnie jak u Huxleya, ludzie dzielą się na wyspecjalizowane w konkretnych działaniach klasy: Partia Wewnętrzna, Partia Zewnętrzna i siła robocza - tzw. prole. Zarówno w ,,Nowym wspaniałym świecie”, jak i w ,,Roku 1984” mamy przedstawione jednostki, które podejmują wyzwanie wyrwania się spod ciążącego jarzma zniewolenia. Jednak ani Julii i Winstonowi, ani Bernardowi i Helmholtzowi się to nie udaje, muszą ulec wszechmocnej tyranii.

Te dwie wizje przyszłości stanowią niezwykle wymowne ostrzeżenie dla współczesnego człowieka. Z jednej strony przestrzegają przed zatraceniem się jednostki w cywilizacyjnym postępie, z drugiej zaś wskazują na wielkie zagrożenie jakie płynie z doktryn komunistycznych i systemu totalitarnego.

Podobne wypracowania do Aldous Huxley i George Orwell jako wizjonerzy zgubnej przyszłości - rozwiń temat. Wypracowanie