Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Juliusz Słowacki „Balladyna” - charakterystyka Goplany, Skierka, Chochlika. Postacie fantastyczne w „Balladynie”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Świat fantastyczny, współistniejący w „Balladynie” z tym rzeczywistym, ma swoich charakterystycznych przedstawicieli. Są nimi Goplana, Skierka oraz Chochlik. Wszystkie postacie pojawiają się już w akcie pierwszym. O nimfie wodnej – Goplanie – dowiadujemy się najpierw od jej sług. Skierka wychwala urodę złotowłosej wróżki. Jej białe skronie oplata wianek, cudnie pachnie, jest eteryczna i silnie związana z naturą. Praktycznie się z niej wyłania: „Ach, patrz! na słońca promyku/ Wytryska z wody Goplana;/ Jak powiewny liść ajeru,/ Lekko wiatrem kołysana”.      

Goplana jest postacią niezwykle tajemniczą, bo magiczną. Swój jedyny sekret – miłość do człowieka – wyjawia przy pierwszym spotkaniu ze sługami. Wszystko, co robi, robi dlatego, że  zakochała się w wieśniaku – Grabcu. Naturalna kobieca próżność nie pozwala jej pogodzić się z tym, że jej ukochany może należeć do innej. Pod względem uczuć w tym wypadku jest egoistką. Skierka wypowiada się o swojej pani w sposób jak najbardziej pozytywny. Wraz z nadejściem Goplany przychodzi wiosna, natura budzi się do życia. Goplana to swoista Matka Natura.

Gdy zdaje sobie sprawę z tego, że sprawy zabrnęły...

Podobne wypracowania