Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aldous Huxley - biografia, życiorys

Aldous Huxley urodził się 26 lipca 1894 roku w Godalming. Pochodził z inteligenckiej rodziny o silnych tradycjach literackich. Jego dziadek był znanym eseistą, natomiast ojciec pracował jako wydawca i pisarz. Matka chłopca zmarła, gdy miał on trzynaście lat. Wychowaniem syna zajął się ojciec.

Początkowo Huxley pobierał edukację w domu. Następnie został wysłany przez ojca do renomowanej szkoły Eton College. Po zakończeniu tego etapu nauki postanowił udać się na studia. Wybrał Oxford, gdzie studiował medycynę i filozofię. W tym okresie często czuł się bardzo źle, bolała go głowa i niedowidział. Okazało się, że grozi mu ślepota. Zrozpaczony artysta przerwał naukę i poznał alfabet Braille’a. Kilka lat trwało leczenie mężczyzny, aż w końcu, w roku 1935, odzyskał całkowicie wzrok. Wcześniej powrócił do szkoły. Mimo udanego leczenia, już do końca życia pisarz musiał liczyć się ze swoimi ograniczeniami, dlatego też pomimo szczerych chęci, nie mógł wziąć udziału w walkach II wojny światowej.

Huxley bardzo wcześnie rozpoczął swoją karierę pisarską. Od roku 1919 współpracował z czasopismem „Athenaeum”. Jakiś czas później został krytykiem teatralnym dla gazety „Westminster Gazzette”. Jego pierwsze zainteresowania literackie dotyczyły poezji, dlatego też z pasją oddawał się pisaniu wierszy. Jednak powoli zaczął się skłaniać ku prozie i stworzył kilka wspaniałych powieści. Pierwszą książkę zatytułowaną „Crome Yellow” wydał w roku 1921. Najbardziej znaną i najważniejszą powieści jest antyutopia „Nowy, wspaniały świat”. Kilka lat później mężczyzna napisał „Wyspę”, która miała być opozycją do wcześniejszej powieści. Do innych znanych utworów artysty należą między innymi: „Jak suche liście”, „Po wielu latach”, „Małpa i duch”, „Geniusz i Bogini”, „Otchłań”, „Śmiertelne zwoje” czy też  „Czas musi stanąć”.

Prywatnie Huxley wiele czasu poświęcił na podróże. Zwiedzał rozmaite kraje i kontynenty, zbierał doświadczenia, które często pomagały mu w tworzeniu, stawały się inspiracją. Był także zwolennikiem środków psychoaktywnych, które sam często zażywał. Tuż przed śmiercią poprosił żonę, aby podała mu środki narkotyzujące. Była to naprawdę ogromna dawka.

Aldous Huxley zmarł 22 listopada 1963 roku w Kalifornii.

Podobne wypracowania do Aldous Huxley - biografia, życiorys