Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Bahdaj - biografia, życiorys

Adam Bahdaj urodził się 2 stycznia 1918 roku w Zakopanem. Był niezwykle zdolnym pisarzem, który dużą części swojej twórczości poświęcili dzieciom i młodzieży. Bahdaj pisywał także pod pseudonimami –  jako Dominik Damian oraz Jan Kot.

Dzieciństwo mężczyzny było całkiem zwyczajne i normalne. Jako młodzieniec pisarz zdecydował się na podjęcie studiów. Udał się więc do Krakowa, gdzie został studentem Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczył się tam na wydziale prawa. Dodatkowo miał inne zainteresowania, co widać w jego życiowych wyborach. Mężczyzna studiował również w Warszawie, w Wyższej Szkole Handlowej.

Bahdaj kochał literaturę i marzył, aby zostać pisarzem. Jego debiut datuje się na lata czterdzieste. Wydał wówczas tomik poezji zatytułowany „Iskry spod młota”. Szybko został uznany za naprawdę dobrego twórcę, a ludzie chętnie sięgali po napisane przez niego książki. Bahdaj tworzył przed wszystkim dla dzieci i młodzieży. Do najbardziej znanych i zarazem najważniejszych utworów pisarza należą między innymi: „Podróż za jeden uśmiech” „Wakacje z duchami”, „Telemach w dżinsach”, „Gdzie twój dom Telemachu”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Piraci z wysp śpiewających” czy też „Mały pingwin Pik- pok”. Dzieła te bardzo szybko zyskały grono zwolenników, są czytane do dnia dzisiejszego. Niektóre z wymienionych utworów zajmują nawet pozycję w kanonie lektur szkolnych.

Warto również dodać, że wiele książek Bahdaja doczekało się ekranizacji. Bardzo znane są filmy, a także seriale, które nakręcono właśnie w oparciu o te młodzieżowe i dziecięce powieści. Pisarz za swoją literacką działalność został wielokrotnie nagrodzony. W roku 1970 otrzymał wyróżnienie „Orle pióro”, ponieważ czytelnicy „Płomyka” i „Świata młodych” uznali go za najwspanialszego wówczas twórcę. Natomiast w 1974 roku Bahdaj dostał nagrodę od Prezesa Rady Ministrów za całokształt swojej literackiej działalności.

Należy wspomnieć, iż pisarz był niezwykle związany z ojczyzną i dokładał wszelkich starań, aby odzyskała ona niepodległość. Bahdaj uczestniczył w kampanii wrześniowej, był również kurierem. W czasie II wojny światowej działał jako przedstawiciel polskiej ludności na Węgrzech.

Adam Bahdaj zmarł 7 maja 1985 roku w Warszawie.

Podobne wypracowania do Adam Bahdaj - biografia, życiorys