Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Grupy poetyckie 20-lecia międzywojennego - Kwadryga

grupy poetyckie, opracowanie, Dwudziestolecie międzywojenne

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Grupa literacka o nazwie Kwadryga powstała w Warszawie w 1927 roku w ramach tzw. II awangardy skupionej wokół czasopisma „Kwadryga”, którego redaktorem i wydawcą był Władysław Sebyła, jeden z twórców polskiego katastrofizmu. Stanął on również na czele stowarzyszenia skonstruowanego na bazie rówieśniczego środowiska, funkcjonującego na przełomie lat 20. i 30. na Uniwersytecie Warszawskim, doprowadzając do utworzenia nowej formacji kulturalnej. Pierwotnie wchodziła ona w skład Koła Literackiego utworzonego z inicjatywy Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego, jednak po kilku miesiącach młodzi twórcy postanowili utworzyć własny, niezależny program.

W skład Kwadrygi weszło jedenastu twórców, których połączyła idea wyartykułowania pewnego rodzaju odmienności artystycznej na tle dwóch dominujących w okresie międzywojennym grup: Skamandrytów i Awangardy Krakowskiej. Szczególny sprzeciw w tym kręgu budziły rozwiązania wprowadzone do poezji przez Juliana Tuwima, choć w późniejszym okresie twórcy Kwadrygi zbliżyli się do jego stylistyki, wprowadzając zaledwie nieznaczne zmiany. Patronami artystycznymi grupy w całym okresie jej działalności byli Cyprian Kamil Norwid i Stanisław...

Podobne wypracowania