Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Szewcy” Witkacego - postulat Czystej Formy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dramat Witkacego „Szewcy” realizuje bardzo wiele postulatów jego teorii Czystej Formy, lecz (co zarzucają mu krytycy literaccy) nie wszystkie. Teatr i dramat w ogóle miał być według niego najdoskonalszym medium Czystej Formy, mającym za zadanie doprowadzenie spektatora do Przeżycia Metafizycznego sztuki. Wedle jego teorii skupić się należy wyłącznie na formie dzieła, przesuwając tym samym jego treść na dalszy plan. Najważniejsza jest zdolność do zaskoczenia widza, wyrwania go z wygodnego, codziennego sposobu pojmowania rzeczywistości, wstrząśnięcia nim. Witkacy określał to zjawisko mianem „mózgu wariata na scenie”.

„Szewcy” posiadają bardzo wiele wyszczególnionych przez autora cech idei Czystej Formy. Charakteryzują się luźną budową i otwartą kompozycją, bez wyraźnie zaznaczonych związków przyczynowo-skutkowych. Cecha ta była bardzo istotna dla Witkacego, który w ten sposób chciał oderwać postrzeganie rzeczywistości od tego wpajanego nam przez świat realny. Chciał, by jego bohater tańczył z radości na wieść o śmierci matki i popełniał samobójstwo z powodu tak błahego, jak rozlanie szklanki wody.

Kolejnym zabiegiem, mającym na celu wytrącenie widza z równowagi, jest...

Podobne wypracowania