Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fiodor Dostojewski „Zbrodnia i kara” - charakterystyka Raskolnikowa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wrażliwy morderca – portret psychologiczny Rodiona Raskolnikowa.

Główny bohater powieści „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego jest młodym, 23-letnim byłym studentem prawa. Mieszka w Petersburgu, w wynajętym małym pokoiku. Raskolnikow rzucił studia, bo nie stać go było na naukę. Próbował pracować dorywczo, ale to nie pomogło w rozwiązaniu jego kłopotów finansowych. Raskolnikow jest ambitny, czuje, że mógłby zrobić karierę i stać się zamożnym człowiekiem, ale na przeszkodzie stoją doraźne kłopoty finansowe. Musi się rozdrabniać i tracić czas na walkę o przetrwanie, zarabianie na życie. Wykształcony młodzieniec jest zwolennikiem ciekawej teorii – uważa, że nieprzeciętni ludzie mają większe prawa od reszty społeczeństwa. Wybitnym jednostkom – wynalazcom, naukowcom czy przywódcom – wybaczyć można nawet przestępstwa lub zbrodnie, jeśli miałby to być koszt ich sukcesu. Swoje poglądy Raskolnikow prezentuje w artykule zamieszczonym w jednej z petersburskich gazet.

Przygnębiony swoją nędzą i marnym położeniem były student obmyśla plan, który pozwoli mu osiągnąć dwa cele: po pierwsze pozbyć się kłopotów finansowych, po drugie – przekonać się o tym, czy należy do osób wyjątkowych....

Podobne wypracowania