Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Boccaccio „Dekameron” - „Sokół” - opis noweli. Cechy noweli „Sokół”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dekameron” jest dziełem autorstwa Giovanniego Boccaccia. Składa się ze stu nowel podzielonych na dziesięć części. Narracyjnie jest to dziesięć dni, w czasie których dziesięcioro młodych ludzi (siedem kobiet i trzech mężczyzn) opowiada sobie historie. Opowiadające osoby schroniły się w dworku pod Florencją w obawie przed szalejącą w mieście zarazą i – aby umilić sobie czas – wymyślają historie.

Akcja dzieje się dokładnie w roku 1348 i obejmuje dwa tygodnie, przy czym dziesięć dni przeznaczonych jest na opowieści. Pampinea, Fiammetta, Filomena, Emilia, Laureata, Neifila i Eliza oraz – Panfil, Filostrat i Dioneo po kolei zostają królową lub królem dnia, mając zabawiać resztę towarzystwa wymyślanymi opowieściami.

Ich historie najczęściej dotyczą różnych oblicz miłości: od platonicznej, duchowej, poprzez zmysłową, po cielesną. Boccaccio, mimo iż utwór pochodzi z wczesnego renesansu, nie ma oporów przed opisywaniem zalotów kawalerów czy miłości kochanków. Dzięki opisywanym historiom poznać możemy również obyczaje panujące w owych czasach we Włoszech, dowiedzieć się sporo o kulturze i sposobie życia ówczesnych ludzi.

Jedną z nowel „Dekameronu”...

Podobne wypracowania