Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Placówka” - stylizacja gwarowa w „Placówce” Bolesława Prusa

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jednym z charakterystycznych elementów w „Placówce”, wpływającym na realistyczny obraz społeczeństwa chłopskiego jest język, jakim posługują się bohaterzy powieści. Autor zastosował indywidualizację języka, by podkreślić cechy osobowe, charakterologiczne oraz intelektualność chłopów. Dzięki wprowadzeniu charakterystycznej dla wsi polskiej w II połowie XIX wieku gwary, Prus umożliwia czytelnikowi poznanie specyfiki tamtego środowiska.

Język wiejski diametralnie różnił się od języka intelektualistów mieszkających w wielkich miastach, jak Warszawa. Języki te różniły się pomiędzy sobą szczególnie elementami składniowymi, leksykalnymi, fonetycznymi oraz fleksyjnymi. Autor wprowadził do utworu wiele dialektyzmów.

W dialekcie często występują wyrazy charakterystyczne jedynie dla określonej grupy społecznej - w przypadku „Placówki” chłopów, a mające to samo znaczenie, co wyrazy ogólnie przyjęte w społeczeństwie. W powieści autor dla podkreślenia specyfiki opisywanej społeczności użył wielu charakterystycznych wyrażeń, jak: „ku wieczorowi odwiózł inżynierom kupione przez nich zapasy i otrzymał nowe obstalunki”, „zawdy pieniądz przewraca ludziom w...

Podobne wypracowania