Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Ursyn Niemcewicz „Powrót posła” - komedia polityczna i obyczajowa. Problemy polityczne, społeczne, obyczajowe w „Powrocie posła”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powrót posła” to pierwsza komedia polityczna, jaka powstała w Polsce. Jej autorem był Julian Ursyn Niemcewicz, człowiek zaangażowany w politykę ówczesnej Rzeczypospolitej. Stąd utwór ten porusza wiele zagadnień politycznych, społecznych i obyczajowych. Treść komedii została poprzedzona dedykacją do Stanisława Małachowskiego, marszałka Sejmu Wielkiego. Ten fakt wskazuje na polityczne zaangażowanie tekstu, a także na płynącą z niego naukę.

Również oparte na kontraście zestawienie bohaterów o odmiennych poglądach politycznych, a zarazem ośmieszenie obozu konserwatywnego na to wskazuje. Nie ma wątpliwości, że zaangażowany w politykę stronnictwa patriotycznego Julian Ursyn Niemcewicz w swoim dziele wyraził poparcie dla tego światopoglądu. Natomiast stronnictwo konserwatywne dążące do zachowania starego porządku zostało wyśmiane i przedstawione w jak najgorszym świetle.

Problematyka obyczajowa dotyczy postaw XVIII-wiecznej szlachty. Podobnie jak poglądy polityczne, także i one zostały przedstawione za pomocą kontrastu. Starosta Gadulski, zwolennik obozu konserwatywnego, to postać ograniczona, miłująca się w złotej wolności. Z sentymentem wspomina czasy, kiedy nie musiał nic robić, a w jego kieszeni dzwoniły monety. Również...

Podobne wypracowania