Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jak oceniasz Danusię? Jadwiga Korczakowska „Spotkanie nad morzem”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Danusia, główna bohaterka opowiadania Jadwigi Korczakowskiej „Spotkanie nad morzem” jest jedenastoletnią dziewczynką, jedynaczką, wychowywaną w pełnej rodzinie. Przyjeżdża na miesiąc nad morze, ponieważ jej rodzice chcą zrobić remont mieszkania. Początkowo pobyt nad morzem nudzi Danusię, dziewczynka nie potrafi bawić się sama, narzeka, że morze nie jest tak interesujące jak sobie to wyobrażała. Źle ocenia także otaczających ją ludzi – właścicielkę domu o nazwie Pisanka, panią Adę Rudzką, jej teściową czy też Elzę.

Danusia jest, jak to z jedynaczkami bywa, trochę rozpieszczona, dlatego sprawia wrażenie ciągle niezadowolonej. Dziewczynka nie ma własnego zdania, przejmuje poglądy innych, jest też ogromnie samotna. Wiecznie zapracowany tata ma dla niej czas tylko w weekend, a mama także nie narzeka na brak zajęć. Dopiero pod wpływem znajomości z Elzą, Danusia zmienia się. Kiedy odkrywa, że koleżanka jest niewidoma, czuje potrzebę zaopiekowania się koleżanką. Dziewczynki spędzają razem coraz więcej czasu i są coraz bardziej zżyte. Dla Danusi świat, w jakim żyje Elza, jest całkowicie egzotyczny i odmienny. Zaczyna rozumieć, że w porównaniu z koleżanką ma niemal wszystko – kochająca rodzinę (Elza jest sierotą), zdrowie (Elza nie widzi), znajomych...

Podobne wypracowania