Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Zygmunt Krasiński „Nie-Boska komedia” jako dramat społeczny - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego podejmuje wieloraką tematykę. O uznawaniu jej za dramat społeczny decyduje fakt, iż przedstawiona została w niej odwieczna walka klas - arystokracji oraz ludzi zebranych pod szyldem rewolucji.

Najważniejszym motywem tego wątku dramatu Zygmunta Krasińskiego jest nie tyle sama bitwa, co słowne argumenty przedstawiane przez reprezentantów poszczególnych ugrupowań. Dwóm odmiennym stronnictwom przewodzą następujący mężowie: Hrabia Henryk - arystokracja oraz Pankracy - rewolucjoniści.

Bardzo ważnym momentem tego dzieła jest chwila, kiedy Mąż pod przewodnictwem Przechrzty zwiedza obóz przewrotowców. Jego oczom ukazuje się wtedy obraz przekroju niemal całego społeczeństwa zebranego pod wspólną ideą. Ludność biedniejsza zebrała się tam, by dokonać przewartościowania - odebrać władzę arystokracji i skupić ją we własnych rękach. Bogatszym przyświecała natomiast chęć zrzucenia z siebie społecznych pęt i narzuconych siłą ról. Wszyscy optowali więc za zmianą struktury społecznej oraz odwróceniem dotychczasowego porządku. Jedyną drogą, która mogła zaprowadzić ich do osiągnięcia upragnionego celu był przewrót zbrojny. To z nim wiązała się nadzieja na poprawę...

Podobne wypracowania