Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charakterystyka Pinokia - Carlo Collodi „Pinokio”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Pinokio to drewniany pajacyk wyrzeźbiony przez Dżepetta. Kiedy pojawia się na świecie, jest niegrzeczny, lekkomyślny i egoistyczny. Robi wiele nieprzemyślanych rzeczy, opuszcza na długo dom swego ojca i przeżywa wiele przygód. Jego ciekawska i naiwna natura popycha go w różne, często nieprzyjemne sytuacje. Pinokio musi wiele wycierpieć, zostaje okradziony, napadnięty, powieszony na drzewie, zamknięty w więzieniu, połknięty przez rybopsa, ale każda taka przygoda czegoś go uczy. Z niesfornego pajacyka staje się wreszcie odpowiedzialnym chłopcem, który potrafi dbać o innych i poświęcać się dla nich.

Na samym początku swego życia Pinokio był bardzo niegrzeczny, pierwsze co zrobił, to pokazanie języka Dżepettowi, zerwanie i podeptanie jego kapelusza oraz ucieczka z domu. Zachowanie pajacyka było bardzo krótkowzroczne, ani przez chwilę nie pomyślał o konsekwencjach.  Działał impulsywnie i egoistycznie. Nie martwił się o Dżepetta, kiedy ten został przez niego aresztowany, a jedynie o siebie, bo kiedy został sam zaczął mu doskwierać głód. Czasem też unosił się gniewem, tak było, kiedy nie spodobały mu się mądre rady Gadającego Świerszcza, wtedy złapał za młotek i uderzył w owada. Innym razem nie chciał czekać pod drzwiami domu Wróżki...

Podobne wypracowania