Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Salomon - charakterystyka postaci biblijnej, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Salomon był królem starożytnego Izraela, synem i następcą Dawida. Zasłynął dzięki swej mądrości. Za czasów jego panowania powstała Świątynia Jerozolimska, a samo miasto stało się dużym ośrodkiem kulturalnym i naukowym.

Lata jego panowania są trudne do określenia. Wiemy, że przypadały na X w. p.n.e. Imię Salomon zostało mu nadane, dopiero kiedy wstąpił na tron. Wcześniej nazwany został Jedyniaszem.

Salomon objął panowanie w wyniku starań swojej matki Batszeby oraz dzięki wstawiennictwu proroka Natana, dowódcy gwardii królewskiej i kapłana. Musiał rywalizować o sukcesję z Adoniaszem, jednak w końcu Dawid namaścił go na swego następcę.  Po objęciu tronu Salomon obiecał bratu, że nic mu nie zrobi, gdy jednak ten zamierzał poślubić jedną z żon Dawida, co dawałoby mu – jako mężowi żony króla – prawo do sukcesji, Salomon kazał go zgładzić.

Salomon zasłynął jako budowniczy. Oprócz wspomnianej już świątyni jerozolimskiej, do której nakazał przeniesienie Arki Przymierza, wybudował też swój pałac, którego stawianie zajęło trzynaście lat oraz otoczył Jerozolimę murami. Posługiwał się rydwanami, stworzył silną armię, która w większości składała się z ludzi niepochodzących z Izraela,...

Podobne wypracowania