Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Rok 1984” - nowomowa w powieści Orwella

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dziś pojecie nowomowy jest powszechne, często używamy tego określenia, by negatywnie ocenić jakąś wypowiedź, która nie wnosi żadnej treści, zafałszowuje rzeczywistość, czy wypacza język. Warto jednak pamiętać, że słowo to wprowadził do języka właśnie George Orwell w powieści „Rok 1984”. „Newspeak” to język tworzony na potrzeby sytemu. Jej celem jest uniemożliwienie wyrażania krytyki Partii, czy nawet myślenia o niej źle.

Specjalistą od nowomowy jest w powieści filolog, Syme. Podobnie jak Smith wykonuje swoje obowiązki, ale jego przemyślenia nie są zgodne z założeniami Partii. Któregoś dnia bohaterowie spotykają się w ministerialnej stołówce i rozmawiają na temat nowomowy. Syme pracuje właśnie nad kolejnym, jedenastym już wydaniem „Słownika nowomowy”. Zwierza się Winstonowi ze swoich przemyśleń. Jego zdaniem zawężanie słownictwa, eliminowanie niektórych określeń zubaża język, a tym samym zawęża procesy myślowe. Jeśli usunie się niektóre słowa z języka lub zastąpi je innymi, podobnymi, ale mającymi inne konotacje, trudniej będzie krytykować Wielkiego Brata, a to z kolei ograniczy, o ile całkiem nie wyeliminuje, możliwości popełnienia „myślozbrodni”. Spostrzeżenia Syme są słuszne, ale zbyt błyskotliwe...

Podobne wypracowania