Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Zagajewski „Szybki wiersz” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Szybki wiersz” Adama Zagajewskiego pochodzi z wydanego w 1998 roku tomu „Późne święta”. Podobnie jak niemal cała twórczość poetycka tego artysty został on napisany wierszem wolnym, pozbawionym rymów, naśladującym język potoczny. Jego rytm przypomina tok myśli – chwilami nieco bezładny, prowadzący jednak bardzo kunsztownie od elementu stanowiącego pobudkę do refleksji aż do jej podsumowania w finale wiersza.

Podmiot liryczny występuje tutaj pierwszoosobowo, opowiadając o określonej sytuacji w tonie liryki bezpośredniej. Widzimy go, kiedy słucha gregoriańskiego chóru:
„w pędzącym samochodzie
na autostradzie, we Francji”.

Zaprezentowany tutaj wątek meliczny jest odzwierciedleniem bardzo często stosowanego przez Zagajewskiego chwytu, polegającego na wprowadzaniu do poezji konkretnych utworów muzycznych nie poprzez wyrazy dźwiękonaśladowcze, ale werbalną analizę ich sensu. Tak też i w „Szybkim wierszu” przywołanie konkretnego utworu posiada bardzo istotną funkcję sygnifikatywną - dzięki wprowadzeniu do tekstu incipitu „Domine, exaudi orationem meam” możemy bez trudu odnaleźć pełną treść hymnu w przekładzie Jana Kochanowskiego, która stanowi prośbę skromnego...

Podobne wypracowania