Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Aleksander Gierymski „Powiśle” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Powiśle” Aleksandra Gierymskiego pochodzi z  1883 roku, zostało stworzone techniką oleju na płótnie. Aleksander Gierymski urodził się 30 stycznia 1850 roku w Warszawie, zmarł w 1901 roku w Rzymie. Jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego malarstwa, uznawany jest także za prekursora techniki impresjonistycznej w Polsce.

Dzieło „Powiśle” ma charaktery realistyczny i naturalistyczny. Jego tematem stała się próba przedstawienia fabryczno-portowej warszawskiej dzielnicy Powiśle oraz epizodów z miejskiego życia. Temat Warszawy często pojawia się w twórczości artysty, Gierymski kochał to miasto przede wszystkim ze względu na jego różnobarwność i wewnętrzne sprzeczności. Obok bogatych dzielnic stolicy znajdowały się również te najbiedniejsze, w których charakter życia ludzi całkowicie odbiegał od życia bogaczy. Mieszkańcy Warszawy również nie tworzyli spójnej społeczności – bogacze ubrani z przepychem mijali na ulicach obdartych nędzarzy. „Powiśle” prezentuje ubogą, ciemniejszą stronę życia stolicy. W szerszym kontekście – Gierymski ukazuje środowisko wielkomiejskie wraz z jego szerokim przekrojem społecznym, skupiając się przede wszystkim...

Podobne wypracowania