Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Biblia - „Pieśń nad Pieśniami” - interpretacja, symbolika utworu

„Pieśń nad pieśniami” jest jedną z najpiękniejszych, ale także jedną z najbardziej kontrowersyjnych ksiąg Starego Testamentu. Najpiękniejsza, gdyż opowiada o prawdziwej miłości kobiety i mężczyzny, kontrowersyjna, gdyż ani słowem nie wspomina o Bogu.

Autorstwo księgi przypisuje się Salomonowi, jednak nie istnieją niezbite dowody potwierdzające tę tezę. Nie wiadomo także, kiedy dokładnie księga została napisana, przypuszcza się, że były to okolice VI/ III p.n.e.

„Pieśń nad pieśniami” składa się z sześciu części opisujących wzajemne relacje Oblubieńca i Oblubienicy (nazywanych także Salomonem i Sulamitką). Czytelnik jest świadkiem rodzenia się uczucia młodych ludzi, poszukiwania mężczyzny przez kobietę, obserwuje w końcu rozkwitłą miłość dwojga zakochanych. Młodzi zachwycają się sobą i obdarzają pieszczotami oraz czułymi słowami. („O, jak piękna jesteś przyjaciółko moja”). W treści występują liczne porównania: kobieta jest określana jako lilia pośród cierni, mężczyzna natomiast otrzymuje miano gazeli czy jelenia. Cała atmosfera pieśni przesiąknięta jest delikatnym erotyzmem, czytelnik dostrzega, iż uczucie łączące kochanków jest naprawdę silne.

Ta księga dydaktyczna przez długi czas wzbudzała...

Podobne wypracowania