Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Eliza Orzeszkowa „ABC” - charakterystyka Joanny Lipskiej

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Joanna Lipska to główna bohaterka noweli „A...B...C...” Elizy Orzeszkowej. Joanna jest skromną, młodą dziewczyną. Jest dość ładna, choć ubiera się przeciętnie. Razem z bratem mieszka w małym i ciasnym mieszkanku. Lipscy są dziećmi znanego profesora, ale odkąd zmarł ojciec, ich sytuacja materialna uległa pogorszeniu. Panna Lipska ma talent pedagogiczny, potrafi uczyć dzieci. Mogłaby pracować jako nauczycielka, ale do tego potrzeba skończonych studiów, a na naukę jej nie stać.

Młoda kobieta ze wszystkich sił chce robić w życiu coś pożytecznego, pomagać innym. Poczucie takiej misji zaszczepił u Joanny ojciec. Na razie dziewczyna podejmuje się różnych dorywczych prac, by pomóc bratu, zarabiającemu na ich utrzymanie. Kiedy pojawia się pomysł, by uczyła dzieci okolicznych mieszkańców, od razu się zgadza. Stopniowo gromadka jej podopiecznym powiększa się, a Joanna czuje, że wreszcie robi to, do czego jest powołana. Bohaterka jest w głębi duszy pozytywistką, pragnie poświęcać się dla wielkiej sprawy. Kiedy krążyła ulicami bez celu, czuła się zagubiona i niepotrzebna. Teraz, gdy wypełnia misję, chodzi uśmiechnięta i wyprostowana. Praca sprawiła, że jest szczęśliwa i zadowolona z siebie.

Niestety, pomyślny okres nie trwa długo....

Podobne wypracowania