Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

René Goscinny - biografia, życiorys

Urodził się 14 sierpnia 1926 r. jako syn polskich imigrantów. Był jednym z czołowych twórców komiksu europejskiego, rysownikiem i pisarzem.

Lata dzieciństwa spędził w Ameryce Południowej, a od 1945 r. mieszkał w Nowym Jorku, gdzie pracował jako karykaturzysta. Wrócił stamtąd do Francji z powodu konieczności odbycia służby wojskowej. W 1949 poznał m.in. dyrektora belgijskiej agencji prasowej „World Press”, który namówił Goscinnego na wyjazd do Brukseli.

Goscinny starał się w młodości o posadę rysownika w studiu Walta Disneya, lecz niestety odmówiono mu tej pracy. Kilka lat później, w 1951 r. spotkał Robbie Morrisa i Alberta Uderzo, którzy zainspirowali go do tworzenia komiksów.

W 1955 r. wraz z Morrisonem stworzył dla „Spirou” cykl komiksów o Lucky Luke'u. Sam był autorem opowieści, rysunkami zajął się Morrison. Razem z Uderzo zrealizował natomiast m.in. serię o Indianinie Umpa-Pa i o Asteriksie, a także kilka innych, które publikowano w magazynach francuskich i belgijskich (i w tym przypadku Goscinny był autorem opowieści, zaś ilustrował je Uderzo).

W 1956 wraz z Uderzo i Charlier założył „Edipresse/Edifrance”, które było czymś w rodzaju agencji reklamowej pracującej na zasadzie tworzenia humorystycznych opowiadań zachęcających do zakupienia danego produktu. „Edipresse/Edifrance” przy współpracy m.in. Radia Luksemburg założyło magazyn rozrywkowy dla młodzieży „Pilote”. Pierwszy numer czasopisma ukazał się 29 października 1959 r., a od 1961 r. Goscinny został jego kierownikiem. W „Pilote” opublikowano m.in. komiks o Gallu Asteriksie, który okazał się ogromnym sukcesem.

Następnym bardzo udanym przedsięwzięciem okazały się przygody Mikołajka, autorstwa Goscinnego, do których ilustracje stworzył Jean Jacques Sempe. Przygody Mikołajka to opowieść o małym niesfornym chłopcu, o jego przeżyciach i codzienności spędzanej w gronie kolegów.

W 1971 Goscinny wyreżyserował film animowany „Dzielny szeryf Lucky Luke”, a w 1968 przygody Asterixa i Kleopatry (przy udziale Alberta Uderzo i Lee Payantem), a także Dwanaście prac Asteriksa (Uderzo i Pierre Watrin)

Rene Goscinny zmarł 5 listopada 1977 r.

Podobne wypracowania do René Goscinny - biografia, życiorys