Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Opis dzieła sztuki - Opis obrazu (Diego Velázquez „Panny dworskie”)

Hiszpania, malarstwo, barok, opis obrazu, opis, Diego Velazquez, Panny dworskie, Las meninas

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dziełem sztuki, które od dłuższego czasu robi na mnie spore wrażenie, jest obraz hiszpańskiego twórcy z epoki baroku Diego Velázqueza, znany pod tytułem „Panny dworskie” (hiszp. „Las Meninas”). Został on namalowany w 1656 roku, na cztery lata przed śmiercią artysty, stając się ostatnim etapem drogi do upragnionego przez Velázqueza tytułu szlacheckiego, który król przyznał mu w trzy lata po ukończeniu dzieła. Artysta miał wtedy domalować na ubraniu postaci go przedstawiającej czerwony krzyż symbolizujący przynależność do wyższego stanu.

Obraz przedstawia z pozoru klasyczny temat, jakim jest utrwalenie sceny z życia dworu. Na pierwszym planie widzimy pięcioletnią infantkę Małgorzatę Teresę, jedyną córkę Filipa IV i jego żony Marianny. Dziewczynkę ubraną w odświętne szaty otacza jej osobisty, mikroskopijny dwór złożony z dwóch służących, dwojga karłów i psa. Jedna z dziewcząt klęczy obok infantki podając jej filiżankę, druga natomiast nachyla się w jej stronę, ale jej wzrok wyraźnie zajmuje scena rozgrywająca się poza planem obrazu. Karlica nazywana Maribarbolą (Maria Barbola) spogląda prosto przed siebie, jakby obserwując widza spoglądającego na malunek. Bezpośrednio za pierwszoplanową...

Podobne wypracowania