Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Turpizm w literaturze i sztuce - funkcje turpizmu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Turpizm stanowi zaprzeczenie ideału piękna jako wartości pozytywnej i podstawowej kategorii estetycznej. Słowo pochodzi z łaciny i oznacza brzydotę, a sam termin ukształtował się dopiero w XX wieku, odnosząc się do poetyki stosowanej głównie przez Stanisława Grochowiaka, choć taka estetyka znana była już od średniowiecza. Przykładem są słynne tańce śmierci (tzw. danse macabre), które wykorzystywały elementy grozy i brzydoty.

Konkretnym przedstawicielem turpizmu był średniowieczny pisarz amator - Franciszek Villon. Jego „Wielki Testament”, w którym za bohatera autor prekursorsko obiera przeciętnego człowieka, zawiera opisy ciała ludzkiego oraz przedstawia realistycznie życie ówczesnych żebraków. Dosadność, cielesność posunięta do fizjologii oraz drastyczne opisy stały się charakterystycznymi elementami w późniejszej estetyce turpizmu.

Barok, jako okres skoncentrowany na śmierci i miłości, często łączył obydwa motywy. Tak powstawały obrazy skrajne, epatujące kontrastami i antytezami. Najbardziej znanym przykładem jest wiersz Jan Andrzeja Morsztyna „Do Trupa”. Skojarzenie cierpiącego z miłości kochanka oraz umarłego człowieka - na pierwszy rzut oka całkowicie różnych - wywołuje u czytelnika szok.

Także...

Podobne wypracowania