Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacques-Louis David „Śmierć Marata” - opis obrazu, interpretacja

Jacques-Louis David, opis obrazu, motyw śmierci, Śmierć Marata

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Obraz Jacques-Louis Davida pt.: „Śmierć Marata” pochodzi z 1793 roku, o czym mówi data umieszczona przez twórcę pod dedykacją dzieła zmarłemu przyjacielowi (zapisana jako drugi rok kalendarza rewolucyjnego).

Mężczyzna przedstawiony na obrazie jest postacią historyczną – Jean-Paul Marat był jednym z przywódców rewolucji francuskiej, został zasztyletowany przez Żyrondystkę Charlotte Corday 13 lipca 1793 roku. W rzeczywistości w chwili zgonu leżał jednak na ziemi w kompletnym ubraniu i takim właśnie zastał go David, wezwany do mieszkania przyjaciela zaraz po odkryciu zdarzenia.

Stylizacja śmierci Marata, na jaką artysta zdecydował się w realizacji plastycznej, ma charakter symboliczny. Mężczyzna leży w wannie wypełnionej krwią, co poniekąd odnosi się do pewnych faktów z jego biografii: Marat cierpiał na schorzenie dermatologiczne, w którym ulgę przynosiły mu częste kąpiele, stąd też wiele czasu spędzał, a nawet pracował w wannie; uwagę przykuwa jednak stylizacja owej wanny na antyczny sarkofag, który odwoływał sie do świata starożytnych mędrców i bohaterów. Podobnie białe nakrycie głowy sygnalizuje powiązania z szatami, jakie noszono w czasach przed Chrystusem oraz na początku średniowiecza.

Ciało...

Podobne wypracowania