Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Leśmian „Dziewczyna” - symbolika i motywy baśniowe w wierszu - funkcje, znaczenie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Dziewczyna” Bolesława Leśmiana doskonale wpisuje się w indywidualną poetykę tego twórcy. W tym wierszu pojawiają się liczne symbole oraz motywy baśniowe, które pozwalają rozumieć tekst na wielu płaszczyznach.

Wśród symboli na pierwsze miejsce wysuwa się mur, oddzielający braci od tytułowej dziewczyny. Jest to uprzedmiotowienie wszystkich przeciwności, które stają człowiekowi na przeszkodzie, kiedy pragnie osiągnąć zamierzony cel. Nie bez przyczyny mężczyzn, którzy symbolizują dążenie do celu, jest dwunastu - tej cyfrze przypisuje się wiele znaczeń - rok ma dwanaście miesięcy, jest dwanaście znaków zodiaku. To liczba oznaczająca pełność, całość. W wierzeniach ludowych oznaczała godzinę duchów, zjaw, kiedy panowanienad światem przejmują istoty nieziemskie. Być może dwunastu braci ma wskazywać na cały świat. Ich kolejne zmiany postaci, mają oznaczać wytrwałość w dążeniu do celu, wieczny ruch. Także dziewczyna nosi w sobie znaczenie symboliczne - jest nagrodą, rekompensatą wysiłku włożonego w czynione starania. To cel, marzenie, do którego dąży człowiek.

Cała sytuacja liryczna przedstawiona w wierszu nosi znamiona fantastyczne.Już sytuacja, w której gdzieś poza światem dwunastu braci wali młotami...

Podobne wypracowania