Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kornel Makuszyński „Awantura o Basię” - charakterystyka Basi

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Awantura o Basię” to powieść Kornela Makuszyńskiego, znanego pisarza, tworzącego przede wszystkim dla młodych czytelników. Makuszyński jest autorem książek takich jak „Szaleństwa panny Ewy”, „Szatan z siódmej klasy” czy opowieści o przygodach Koziołka Matołka. Ze wszystkich tych utworów przebija optymizm, wiara w ludzkie możliwości i zdolności, a bohaterowie, ludzie młodzi i energiczni, tryskają energią i żywiołem, choć przygody, jakie przeżywają, wcale nie są tylko i wyłącznie szczęśliwe.

Podobnie jest w „Awanturze o Basię”. Tytułowa bohaterka to dziewczynka w wieku mniej więcej pięciu lat, śliczna jak aniołek - jak opisują ją ludzie. Ma kręcone blond włosy i ładnie się uśmiecha. Życie nie oszczędza małej Basi - dziewczynka zostaje sierotą - jej ojciec zaginął w czasie wyprawy do Ameryki Południowej, matka zginęła w wypadku. Basią opiekują się przypadkowi ludzie z Krakowa, ale postanawiają spełnić wolę matki dziewczynki i wysłać ją do Warszawy, do znajomej zmarłej. Opiekunka Basi, pani doktorowa, wiesza na jej szyi kartkę z adresem w stolicy, niestety w czasie podróży pociągiem dziewczynka wylewa mleko i rozmazuje napis. Na dworcu nikt na Basię nie czeka, dziewczynkę zabiera przypadkowy pasażer...

Podobne wypracowania