Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Kuncewiczowa „Cudzoziemka” - charakterystyka Adama Żabczyńskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Adam jest mężem Róży Żabczyńskiej, głównej bohaterki powieści Marii Kuncewiczowej pt: „Cudzoziemka”. Ten cichy, nieco introwertyczny mężczyzna był synem burmistrza Nowego Miasta. Odebrał dobre wykształcenie – był absolwentem matematyki na Uniwersytecie Petersburskim. Po ślubie z główną bohaterką otrzymał posadę naczelnika gimnazjum w Saratowie, gdzie udali się obydwoje.

Jego małżeństwo z Różą jest bardzo trudne. Ona poślubiła go tylko dlatego, że chciała zemścić się na Michale, wciąż wierząc w jego powrót. Natomiast Adam naprawdę kochał Różę. Podporządkował jej niemal całe swoje życie – zaspokajał jej potrzeby, uczył dzieci, jak mają zachowywać się w jej obecności, dzielnie znosił ataki jej histerycznego gniewu. Jednak kiedy małżonka oskarżyła go o śmierć ich młodszego syna – Kazia – coś w nim pękło. Kiedy para wróciła do Warszawy, gdzie miała studiować Marta, postanowił wyprowadzić się od Róży. Uderzająca w tej trudnej relacji jest pokora, z jaką Adam znosi skrajne stany emocjonalne swojej małżonki. W dodatku, najprawdopodobniej, ma on świadomość tego, że nie jest darzony przez partnerkę żadnym uczuciem, jednak postanawia poświęcić się dla dobra swojej rodziny.

Jego relacje...

Podobne wypracowania