Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Teofil Lenartowicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Teofil Lenartowicz był polskim poetą romantycznym żyjącym z XIX wieku. Urodził się w 1822 roku w Warszawie. Śmierć ojca Lenartowicza oraz trudna materialna sytuacja sprawiła, że rodzina musiała przenieść się na prowincję. Ten etap życia wpłynął znacząco na twórczość pisarza.

Jako młodzieniec Teofil wrócił do Warszawy, gdzie po odebraniu edukacji związał się ze środowiskiem Cyganerii Warszawskiej. Współpracował m. in. z Oskarem Kolbergiem czy Romanem Zmorskim. Sytuacja polityczna zmusiła poetę do emigracji; jako uchodźca przebywał w Dreźnie, Berlinie czy Paryżu. Lenartowicz uczestniczył w spiskach konspiracyjnych oraz wykładał literaturę.

Poezja Teofila Lenartowicza ma charakter patriotyczny, w jego utworach występują motywy narodowowyzwoleńcze, a także nawiązania historyczne i elementy folkloru. Wiersze zatytułowane „Kalina” czy „Galary” sprawiły, że o Lenartowiczu zrobiło się głośno w ówczesnym świecie literackim. W 1855 roku zostały wydane dwa tomiki tego poety: „Lirenka” i „Zachwycenie”. W późniejszym okresie opublikowany zostaje także poemat „Gladiatorowie”, który wywołał ostrą dyskusję. Liryki Lenartowicza zostały docenione przez innych poetów; zarówno...

Podobne wypracowania