Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Wielki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Wielki przyszedł na świat 30 kwietnia 1310 roku w Kowalu, był ostatnim władcą z dynastii Piastów, królem Polski w latach 1333 – 1370. Otrzymał imię po swoim dziadku, księciu kujawskim. Był ostatnim z synów Władysława Łokietka z Jadwigą. Dwaj starsi bracia Kazimierza, Stefan oraz Władysław, zmarli młodo. Miał również trzy siostry – Kunegundę, Elżbietę i Jadwigę.  Dzieciństwo upłynęło Kazimierzowi na Wawelu, jego nauczycielami byli najprawdopodobniej Spycimir Leliwita, a także Jarosław Bogoria ze Skotnik. Dzięki związkowi siostry Elżbiety z królem węgierskim Karolem Robertem, Kazimierz miał sposobność zapoznać się ze sztuką dyplomacji, nawiązał kontakty z intelektualistami, obserwował metody rządzenia. Brał ślub czterokrotnie, jednak nie doczekał się legalnego męskiego potomka, toteż po jego śmierci tron przeszedł w ręce siostrzeńca, Ludwika Węgierskiego.

Z powodu zagrożenia ze strony krzyżackiej,  sojusznikiem Władysława Łokietka był litewski książę, Giedymin. Potwierdzeniem ich sojuszu był ślub Kazimierza z córką Giedymina, Aldoną (lub Anną) w roku 1325. Doczekali się dwóch córek o imionach Elżbieta i Kunegunda.

W roku 1327 Kazimierza dopadła choroba. Po ozdrowieniu przybył na...

Podobne wypracowania