Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Krynicki „Cóż z tego” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Utwór Ryszarda Krynickiego „Cóż z tego” pojawił się m.in. w tomie „Wierszy wybranych” z 2009 roku, w którym zamieszczono poezje pisane od czasów debiutu w 1968 roku aż po najnowsze dzieła.

Konstrukcja nawiązuje do wiersza wolnego, pozbawionego regularności strof i wersów, choć możemy zauważyć tutaj pewną rytmizację i podział na charakterystyczne odcinki, zawsze rozpoczynające się od pytania, które posłużyło za tytuł całego utworu. Jest to typ liryki bezpośredniej, choć podmiot liryczny nie precyzuje jednoznacznie „adresatki” swoich pytań, nie opisuje też samego siebie w żaden sposób. Co ciekawe – także wypowiedzi, pomimo, iż zaczynają się formą wskazującą na tryb pytajny, są zakończone kropkami – jak zwykłe wypowiedzi oznajmujące.

W pierwszej z nich podmiot liryczny zwraca się do adresatki pytaniem-stwierdzeniem:
„Cóż z tego, że potrafisz być ludzka,
że kochasz jednako
zarówno swoje jak i cudze dzieci”.

Już tutaj widzimy więc, że wiersz nie jest adresowany do osoby, ale do zjawiska, o którym można myśleć w kategoriach żeńskości, zostaje ono bowiem przyrównane do kochającej matki. W sposób oczywisty...

Podobne wypracowania