Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Przykład romantycznej liryki wyznania na przykładzie utworu „Smutno mi, Boże” Juliusza Słowackiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Romantyzm był wyrazem buntu przeciwko niepodzielnej władzy rozumu. Oświeceniowy racjonalizm został podważony, nastąpił zwrot w stronę uczucia, indywidualnych przeżyć, osobistych doznań. Za pierwszy romantyczny tom poezji uznaje się Mickiewiczowskie „Ballady i romanse”, w których poeta głosi hasło: „Miej serce i patrzaj w serce”, a kierowanie się uczuciem to charakterystyczna cecha wszystkich bohaterów romantycznych.

„Smutno mi, Boże” jest przykładem romantycznej liryki wyznania, tak charakterystycznej dla epoki. Podmiot liryczny stwarza intymną więź z Bogiem, zwraca się do Stwórcy bezpośrednio i poufale. Jego sytuacja tułacza, pielgrzyma, emigranta, skazuje go na samotność wśród ludzi. Oddalony od ojczyzny i rodziny przebywa wśród obcych ludzi, którzy nie mogą go zrozumieć. Dlatego zwraca się do Boga, tylko przed Nim, może otworzyć swoją duszę: „Jak puste kłosy, z podniesioną głową/ Stoję rozkoszy próżen i dosytu.../ Dla obcych ludzi mam twarz jednakową,/ Ciszę błękitu./Ale przed tobą głąb serca otworzę,/ Smutno mi, Boże!”. Tymi słowami poeta wyraźnie sygnalizuje, że jego wiersz jest wyznaniem i to wyznaniem bardzo osobistym.

Poeta określił swój utwór jako...

Podobne wypracowania