Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gabriela Zapolska „Moralność Pani Dulskiej” - charakterystyka Felicjana Dulskiego

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Felicjan Dulski to postać bodajże najmniej obecna w dramacie Gabrieli Zapolskiej. Definiowanie jego postaci poprzez jego nieobecność wydaje się tu zupełnie trafne. Jest on bowiem typowym „mężem swojej żony”, cieniem Anieli, przez którą został całkowicie stłamszony, ale i wygodnie mu chować się za jej plecami.

Trudno orzec jak wyglądał Felicjan, w dramacie występuje kilkakrotnie, lecz gra głównie poprzez swoją „niewidzialność”. Z didaskaliów wynika, że jest niezdrowo szczupłym, „zasuszonym” urzędnikiem, w domu chodzącym w szlafroku, do pracy zaś w porządnym garniturze i wyjściowym kapeluszu. Jest zahukany i nie rzuca się w oczy, to bohater typowy i pozbawiony zewnętrznych cech, które czyniłyby go bardziej widocznym. Dulski to postać arcybierna. Nie obchodzi go nikt i nic, do szpiku kości jest zobojętniały na to, co dzieje się wokół niego. Zadowala się reglamentowanym przez żonę cygarem i małą kwotą na własne wydatki. To on jest tym, który zarabia pieniądze, aby Dulska mogła przyzwoicie i po Bożemu żyć i prowadzić wynajem kamienicy. Pozwolił wychować się żonie, stłamsić jej despotycznej naturze przyjmując rolę posłusznego męża, który poprzez swoją pasywność przy jednoczesnej użyteczności...

Podobne wypracowania