Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gałczyński „Rozmowa liryczna” - interpretacja i analiza wiersza

Konstanty Ildefons Gałczyński tworzył w okresie dwudziestolecia międzywojennego oraz po zakończeniu wojny, kiedy polska kultura dominowana została przez socrealizm. Był twórcą wierszy, poematów i piosenek oraz autorem tekstów kabaretowych. Wydał powieść „Porfirion Osiełek”, zasłynął z testów satyrycznej serii „Teatrzyku Zielona Gęś”. Wiersz zatytułowana „Rozmowa liryczna” nie należy do satyr ani tekstów zaangażowanych politycznie. Opowiada o najprostszych sprawach z życia codziennego, a konkretnie – o miłości.

Utwór nie jest podzielony na strofy ma formę dialogu – zgodnie zresztą z zawartym w tytule słowem „rozmowa”. Rymy są żeńskie, nieregularne i niedokładne. Podmiot liryczny jest pierwszoosobowy, bezpośredni – czyli „ja” liryczne (forma wyznania lirycznego) – i stosuje zabieg wyliczenia, wypunktowania okoliczności, w których darzy uczuciem kochaną przez siebie kobietę. Adresatem lirycznym jest właśnie ukochana kobieta. Podmiot liryczny korzysta z potocznych określeń, zwrotów opisujących codzienne życie. Nie używa górnolotnych, wielkich słów, gorących zapewnień. Na przykład:

„- Kocham cię w słońcu. I przy blasku świec.
Kocham cię w kapeluszu i w berecie.
W wielkim wietrze na szosie, i na koncercie.
W bzach i w brzozach, i w malinach, i w klonach.
I gdy śpisz. I gdy pracujesz skupiona.
I gdy jajko roztłukujesz ładnie –
nawet wtedy, gdy ci łyżka spadnie”.
Wiersz zbudowany jest jak wyliczanka: „W morzu. W górach. W kaloszach. I boso  (…)/ Dzisiaj, wczoraj. I jutro. Dniem i nocą”

Odwołanie do codziennych czynności, w czasie których miłość nie gaśnie, sprawia, że zapewnienia podmiotu lirycznego są jeszcze bardziej wiarygodne. Łatwo przecież powiedzieć „Kocham cię” i nie będzie to wiele znaczyć, będą to słowa zdawkowe i mechaniczne. Wymienianie tylu „okoliczności miłości”, miejsc, pór dnia i pór roku czyni to wyznanie prawdziwym i szczerym. Nie można wątpić w intencje podmiotu lirycznego, skoro wkłada on tak wiele wysiłku w to, by opowiedzieć o swoich uczuciach.

Podobne wypracowania do Gałczyński „Rozmowa liryczna” - interpretacja i analiza wiersza