Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Bajki robotów” - Stanisław Lem „Uranowe uszy” - streszczenie, interpretacja

Stanisław Lem, Lem, Bajki robotów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Bajka Stanisława Lema pt.: „Uranowe uszy” to historia kosmicznej tyranii, która została złamana przez pomysłowego wynalazcę. Autor na wstępie zarysowuje krótko sytuację, w której powstała nowa wyjątkowa planeta.

Otóż pewien kosmogonik zajmował się rozjaśnianiem gwiazd, posługiwał się przy tym trzema promieniami: czerwonym, fioletowym i niewidzialnym. Któregoś dnia rozkazał pilnować nowo rozpalonej gwiazdy swojemu uczniowi. Ten czekał ponad tysiąc lat na swojego nauczyciela, a gdy znudziło mu się to wypatrywanie mistrza, postanowił sam coś zdziałać. Rzucił pudełko z niewidzialnym promieniem do ognia, spowodowało to, że wszystkie chmury zajaśniały, niestety sama gwiazda pękła. Wtedy nadleciał szybko, przerażony czynem krnąbrnego ucznia, kosmogonik. Jedyne, co mógł zrobić w tej sytuacji, to stworzyć trzy planety z rozproszonych promieni, by ich nie zmarnować. Ostatnia z nich powstała z najcięższych metali i zwana była Aktynurią. Kosmogonik postanowił, że powróci za parę milionów lat, by sprawdzić, co się stanie z nowopowstałymi planetami.

Na Aktynurii powstało wielkie państwo rządzone przez lud Palatynidów. Byli oni niezwykle ciężcy i silni, a rządy nad nimi sprawował okrutny Architor. Był władcą...

Podobne wypracowania