Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego - obraz wsi polskiej po odzyskaniu niepodległości

Powieść Stefana Żeromskiego pt.: ,,Przedwiośnie” powstała w atmosferze skomplikowanych stosunków społeczno-ekonomicznych zaistniałych na ziemiach polskich. W 1918 roku odzyskaliśmy upragnioną niepodległość. Z jednej strony, w serca Polaków wstąpiła wielka radość, z drugiej okazało się, że sama wolność to nie wszystko, że potrzeba wielu, długich lat, by postawić ojczyznę na nogi. Żeromski w swojej powieści politycznej pokazuje w bardzo wymowny sposób polską, szarą rzeczywistość. Obraz wsi przedstawiony w utworze najdobitniej dowodzi, że odrodzony kraj wymaga szybkich, sprawnych reform.

Pisarz, prezentując ziemiański światek w Nawłoci, żegna się z anachronicznymi, dziewiętnastowiecznymi tradycjami dworku szlacheckiego. Z drugiej zaś pokazuje, w niemalże naturalistycznych obrazach, nędzę egzystencji ludzkiej na wsiach polsko-żydowskich, w Chłodku, czy w Odolanach. Z dużą dozą ironii spogląda na nawłockie towarzystwo i jego rytm życia. Jest ono jeszcze bardzo mocno zakorzenione w przeszłości, nie dopuszcza do siebie myśli, że świat się zmienił, jest oderwane od wszelkich spraw, które bezpośrednio dotyczą ojczyzny. Każdy ich dzień jest taki sam. Nie robi się w Nawłoci nic prócz jedzenia, picia i pustej zabawy. Czasem dla urozmaicenia...

Podobne wypracowania