Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Spowiedź Księdza Robaka (Jacka Soplicy) - interpretacja i znaczenie. Adam Mickiewicz „Pan Tadeusz”

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Spowiedź Jacka Soplicy została zawarta w X Księdze. Jest to ostatnia Księga roku 1811. W scenie spowiedzi zamykają się wszystkie główne wątki utworu, akcja zostaje domknięta, pozostałe Księgi roku 1812 są już swego rodzaju epilogiem do wcześniejszych zdarzeń.

Jednym z wątków utworu jest miłość Tadeusza i Zosi. Uczucie to napotyka pewne przeszkody, zwłaszcza po namiętnym romansie Tadeusza z opiekunką Zosi, Telimeną. Zosia jest córką Ewy Horeszko, ukochanej Jacka Soplicy, Tadeusz – jego synem. Związek młodych stanowiłby zażegnanie sporu między zwaśnionymi rodami. Takie jest marzenie i wola Jacka Soplicy. Ale jego własne doświadczenia mówią mu, że wola rodziców może sprowadzić nieszczęście na miłość dzieci. Jednak widząc wzajemną sympatię Tadeusza i Zosi, dokłada wszelkich starań, by związać tych dwoje węzłem małżeńskim. Leżąc na łożu śmierci pociesza go świadomość, że Tadeusz i Zosia zaręczyli się i wyznali sobie miłość.

Drugim wątkiem utworu jest spór o zamek toczący się między rodem Horeszków reprezentowanym przez Hrabiego i Sędzią. Ten konflikt również zostaje zażegnany. Najazd Hrabiego na dwór w Soplicowie kończy się zjednoczeniem sił przeciwko wspólnemu wrogowi – Moskalom. Zaręczyny...

Podobne wypracowania