Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - motyw pracy - opracowanie


Praca była ważnym elementem życia bohaterów „Nocy i dni”. Bogumił odczuwał obowiązek wobec ziemi. Mówił:

„Moja kochana [...] Mioduska i Daleiecki przeminą i my też przeminiemy, a ziemia się zostanie. Musi być w ziemi wszystko zrobione tak, jak trzeba. Na to sieję by wzeszło, reszta mnie nie obchodzi. [...] Dla mnie praca na roli jest wielką rzeczą. Ja w niej widze to, czemu warto służyć. I temu służę”.

Praca na roli była dla Bogumiła całym sensem życia. W innym fragmencie utworu zażartuje, że jego dwie miłości to żona i ziemia. Sianie i zbieranie uważał Bogusław za sprwaiedliwy podział. Oczekuje się tylu plonów, ile się ich zasieje. Im więcej pracy się w to włoży, tym większe efekty. Praca na roli dawała Bogumiłowi coś jeszcze, nie tylko spełnienie. Stanowiła dla niego ucieczkę do śwaia natury. Tutaj nie musiał nic udawać, nie musial bawić się w sztuczne konwenanse. Mógł być sobą. Kiedy udawało mu się wydźwignąć gospodarstwo z ruiny, uważał to za swój osobisty sukces. Cenił naturę za jej szczerość, z przyjenością uciekał do niej od świata blichtru.

Barabara również należała do pracowitych osób. Jako żona Bogumiła musiała prrzeprowadzić się na wieś. Tu podjęła się obowiązków gospodyni domowej. Wypełniała je perfekcyjnie. Dbała o dom, dzici, męża. Zajmowała się ogrodem i sadem. Nie miała juz czasu na czytanie książek, swoje ambicje przelała na Agnieszkę.

Praca fizyczna stanowila swoiste katharsis. Oczyszczała umysł, męczyła ciało. Czowiek wracał po pracy w polu zmęczony, ale z poczuciem dobrze wypełnionego obowiązku. Po całym dniu pracy można było uczciwie cieszyć się wieczornymi godzinami odpoczynku. Praca na roli organizowała cały rok kalendarzowy. Każda pora roku oznaczała inna aktywność. Odpoczynek przychodził zimą, kiedy ziemię pokrywała gruba warstwa śniegu.

Uczciwa praca była dla bohaterów jedną z ważniejszych wartości. Fakt, że do wszystkiego dochodzili sami sprawiał, że mieli czyste sumienie. Zdawali sobie sprawę, że tylko ciężką praca można do czegoś dojść.

Podobne wypracowania do Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - motyw pracy - opracowanie