Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Maria Dąbrowska „Noce i dnie” - motyw pracy - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!


Praca była ważnym elementem życia bohaterów „Nocy i dni”. Bogumił odczuwał obowiązek wobec ziemi. Mówił:

„Moja kochana [...] Mioduska i Daleiecki przeminą i my też przeminiemy, a ziemia się zostanie. Musi być w ziemi wszystko zrobione tak, jak trzeba. Na to sieję by wzeszło, reszta mnie nie obchodzi. [...] Dla mnie praca na roli jest wielką rzeczą. Ja w niej widze to, czemu warto służyć. I temu służę”.

Praca na roli była dla Bogumiła całym sensem życia. W innym fragmencie utworu zażartuje, że jego dwie miłości to żona i ziemia. Sianie i zbieranie uważał Bogusław za sprwaiedliwy podział. Oczekuje się tylu plonów, ile się ich zasieje. Im więcej pracy się w to włoży, tym większe efekty. Praca na roli dawała Bogumiłowi coś jeszcze, nie tylko spełnienie. Stanowiła dla niego ucieczkę do śwaia natury. Tutaj nie musiał nic udawać, nie musial bawić się w sztuczne konwenanse. Mógł być sobą. Kiedy udawało mu się wydźwignąć gospodarstwo z ruiny, uważał to za swój osobisty sukces. Cenił naturę za jej szczerość, z przyjenością uciekał do niej od świata blichtru.

Barabara również należała do pracowitych osób. Jako żona Bogumiła musiała prrzeprowadzić się na wieś. Tu podjęła się obowiązków...

Podobne wypracowania